10 výhod skákání přes švihadlo
Skákání přes švihadlo je jen pro děcka. Haha, omyl! Skákání přes švihadlo představuje celou řadu benefitů pro tvé tělo i mysl, počínaje hubnutím přes budování kondice až po nekonečné vyplavování endorfinů. Můžeš na sobě neustále pracovat a zlepšovat se. Je toho ale mnohem víc. Mrkni se na 10 hlavních výhod, proč skákat přes švihadlo. A skoč do toho!
1. Skákáním přes švihadlo posílíš celé své tělo
Většina lidí si myslí, že skákání přes švihadlo představuje pouze dril na nohy. Je pravda, že tím posílíš zejména lýtka, ale tím to rozhodně nekončí. Šviháním zapojuješ z velké části také svaly horní poloviny těla, tedy především ramena, zádové svaly, ale i břicho a předloktí. A když vezmeš do rukou náš Gladius Rope, pocítíš vršek těla hned po pár skocích. Začne to pěkně pálit. Pokud tě zajímají i další mýty o skákání přes švihadlo, skoč rovnou na tenhle článek.
Skákání přes švihadlo je tedy komplexní pohyb, u kterého zapojíš svaly celého těla, dokonce i ty, o kterých zatím možná ani nevíš. Dokážeš tak vysekat svaly a formovat postavu i bez zvedání závaží.
2. Šviháním spálíš spoustu kalorií
Teď už víš, že skákání přes švihadlo představuje komplexní cvičení. Díky tomu, že při švihání posiluješ velké množství svalů, dokážeš spálit více kalorií ve srovnání s jinými sportovními aktivitami.
Přesný počet spálených kalorií se však odvíjí hned od několika faktorů, jako je intenzita pohybu, druh švihadla, věk, váha a aktuální kondice Šviháka nebo například množství zapojených svalů. Každopádně není třeba trápit se šviháním celé hodiny. Stačí vzít do rukou švihadlo a skákat pár minut několikrát v týdnu. I krátkým, zato pravidelným tréninkem a zdravým životním stylem dokážeš zhubnout a vyrýsovat postavu. Důkazem jsou bezesporu proměny našich Šviháků.
Skákání přes švihadlo je tedy jedním z nejefektivnějších způsobů, jak během krátké doby spálit velké množství kalorií.
3. Se švihadlem docílíš pevnějšího zdraví
Když šviháš, tvoje srdce plesá. Doslova. Skákání přes švihadlo má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, díky čemuž se výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Švihání rovněž snižuje klidovou tepovou frekvenci, krevní tlak nebo riziko vzniku osteoporózy a na straně druhé zlepšuje funkci mozku.
Skákání přes švihadlo také pozitivně ovlivňuje fasciální systém. Co to je? Fascie jsou takové pružné, blanité tkáně, které obalují svaly, kosti, šlachy, vazy i například orgány v těle. Pokud jsi někdy připravoval/a v kuchyni třeba kuřecí prsa, určitě jsi fascie už viděl/a. Je to taková ta bílá, průsvitná blanka, kterou sundaváš z masa, když jej očišťuješ. Fascie mimo jiné pomáhají svalům v pohybu (nebo například správné funkci lymfatického systému), přičemž jejich pružnost je v tomto případě klíčová. Když máš nedostatek pohybu nebo špatné pohybové návyky, ztrácí tvoje fascie na pružnosti. To může vést k přetížení některých svalových partií a následným bolestem (například zad). Proto je důležité udržovat své fascie stále pružné, což díky švihání dokážeš.
Švihání ti zaručí hustý kosti. Na rozdíl od astronautů, kterým během pobytu ve vesmíru řídnou kosti, je vědecky dokázáno, že švihání jakožto nárazové cvičení hustotu kostí významně posiluje. A to se hodí v každém věku. I pár minut skákání přes švihadlo tak představuje velký skok pro tvoje zdraví.
4. Při skákání přes švihadlo šetříš své klouby
Z kostí rovnou na klouby. Skákání přes švihadlo je pravidelný pohyb, při kterém tlumíš dopad většinou přes obě nohy a z malé výšky (pokud tedy neskáčeš dynamické věci nebo například na jedné noze). Ve srovnání například s běháním, při kterém dopadáš vždy na jednu nohu a zpravidla z velké výšky, je švihání pro tvé klouby výrazně šetrnější.
Svou roli zde ale hrají i další faktory počínaje povrchem. Je rozdíl skákat přes švihadlo na betonu, na měkké podlaze ve fitku, doma nebo na tartanu. Pokud nemáš jinou možnost než švihat na betonu či na zámkové dlažbě a víš, že by ti tvrdý povrch nedělal dobře na klouby, vyřešíš to snadno přenosnou podložkou. Dalším faktorem je obuv, kdy vhodně zvolené boty lépe tlumí dopady. V neposlední řadě bychom rádi zmínili styl skákání (technika), který také může výrazně ovlivnit dopad na klouby při dopadu.
5. Šviháním zlepšíš koordinaci těla a rovnováhu
Říká se, že více věcí najednou umí dělat pouze ženy. Skákání přes švihadlo je možná výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Protože umění spojit pohyb rukou a nohou dohromady - to je skákání. A věř nám, že pokud budeš zkoušet náročnější triky, hlava ti sice bude pořádně šrotovat, ale tvá koordinace těla půjde raketově vzhůru. Lepší koordinaci těla následně využiješ nejen při sportování, ale i v běžném životě. Spolupráce jednotlivých částí těla se ti tak bude náramně hodit.
Ruku v ruce s koordinací těla jde také rovnováha, protože každý skok přes švihadlo představuje pro tělo nutnost vyrovnat balanc. Skákáním přes švihadlo tak posiluješ schopnost udržet rovnováhu při nestabilních situacích, což se ti také hodí jak při sportu, tak v běžném životě.
6. Švihadlem dosáhneš lepší kondice
Na jedné straně můžeš provádět krátké intenzivní tréninky (HIIT), na straně druhé pak dlouhé vytrvalostní tréninky se švihadlem. A díky nim posílíš aerobní kapacitu, posuneš hranici anaerobního prahu a zvýšíš hodnotu VO2 max.
Skákání přes švihadlo ti pomůže rozvíjet rychlost práce nohou, hbitost a celkovou rychlost. Díky švihadlu tak budeš rychlejší, silnější i vytrvalejší. I proto je vhodné zařadit švihadlo do tréninku při sportovních aktivitách, které vyžadují rychlou změnu pohybu. Zmíníme například bojové sporty, volejbal, hokej, fotbal, házenou nebo třeba basketbal. A to jak v případě rekreačních, tak i profesionálních sportovců.
7. Švihání jako cesta samuraje: posílíš svou mysl
Skákání přes švihadlo je jako terapie. Nejen že i švihání funguje podobně jako jiná sportovní aktivita a vyplavuje do těla endorfiny, tedy hormony štěstí, ale zároveň celý proces vyžaduje soustředěnou mysl. A to ve smyslu koncentrace na koordinaci těla, o které jsme už mluvili, tak ve smyslu trpělivosti a vytrvalosti při učení nových přeskoků, stylů a triků. Na rozdíl od jiných sportovních aktivit představuje skákání přes švihadlo svobodu. Výsledky a cíle, kterých chceš dosáhnout, si určuješ jen ty sám/sama.
Pravidelné skákání přes švihadlo pomáhá odbourávat stres, posiluje mentální bystrost a rovněž zlepšuje kvalitu spánku. Ve spojení s oblíbenou hudbou může mít pro tebe švihání terapeutické účinky, které můžeme sami potvrdit. Navíc si díky švihadlu můžeš najít nové přátele, se kterými budeš sdílet své nadšení, pokroky i motivaci. Jsme si stoprocentně jisti, že nám to potvrdí nejeden Švihák. Švihání je prostě vášeň.
8. Skákat přes švihadlo můžeš kdekoliv
Švihadlo je malá věc, která nezabírá skoro žádné místo. Vejde se ti snad i do kapsy, případně do stylového pytlíku, který můžeš pořídit se švihadlem i zvlášť. Přihodit ho můžeš také do tašky či batohu ke svým věcem na trénink. Zkrátka uschováš ho kdekoliv.
A stejně tak švihat můžeš téměř kdekoliv. Doma, venku, na hřišti, ve fitku, na chodníku, v tělocvičně, v tramv… Zkrátka všude, kde tě jenom napadne a kde je zároveň rovný a tvrdý povrch (třeba na trávě to moc nejde). Stačí ti zhruba 3 metry prostoru kolem sebe a trocha odhodlání. A když říkáme, že se dá švihat kdekoliv, pusť video a uvidíš.
9. Švihání tě nepřestane bavit
Můžeš zlepšovat práci nohou, pracovat na rychlosti, učit se skákat pozadu, do strany, běhat, dělat otočky, dvojšvihy, trojšvihy, švihadlo vyhazovat a chytat nebo se učit nové triky. A že jich je. Všechno se snad ani nedá naučit a i kdyby jo, vždycky se rádi vracíme k základům, které je potřeba pilovat a šperkovat. Příklady tréninků a triků najdeš v naší video sekci. Budeme rádi, když se pak s námi podělíš o svůj progres.
Kreativita nezná meze. Skákat můžete ve dvou s parťákem a učit se sestavy do hudby, soutěžit mezi sebou, ale především bavit se. Kdyby ti náhodou někdy došla inspirace, sleduj náš Facebook, Instagram nebo hashtag #Svihej. A věř, že se rozhodně nudit nebudeš. Začalo to před více jak 3000 lety a Šviháky to baví dodnes. To už něco znamená. Pokud tě zajímá historie skákání přes švihadlo, skoč na článek.
10. Švihej bez ohledu na věk či pohlaví
Ať už jsi muž, žena, dítě či senior, skákat přes švihadlo může úplně každý. Už dávno není švihání jen dětskou zálibou – ale mrkni na 6 důvodů, proč by mělo být švihadlo pro děti samozřejmostí. A teď zpět k dospělákům: Důkazem jsou jednak profesionální sportovci, kteří nepustí z ruky švihadlo den co den, a jednak naše početná komunita Šviháků, kteří se navzájem inspirují v naší uzavřené skupině na Facebooku a také na srazech, které čas od času pořádáme. Švihají fakt všichni. Přidej se k nám i ty.
V těchto 10 výhodách jsme ti ukázali, proč skákat přes švihadlo. Ale co když nevíš, jak začít? Neboj, nenecháme tě v tom. Skoč do článku Jak začít skákat přes švihadlo, kde se všechno potřebné dozvíš. A pak vem do rukou švihadlo a skoč do toho! Nikdy na to nebudeš sám/sama.
Nemáš s čím švihat? Změň to.
Katana Rope 3v1
Spaluj kalorie, zlepši kondici a zpevni tělo. V balíčku najdeš švihadlo z PVC lanka a nezničitelných rukojetí společně s Kodexem pro Šviháka a přístupem do uzavřené FB skupiny.
Detail produktuGladius Rope + 6 tréninků
Nalož si pořádně i na horní polovinu těla a dopřej si tvrdý trénink. Gladius je zátěžové švihadlo s těžkým lankem, které ti pomůže vyšvihat svaly z oceli. Součástí je 6 tréninků různé intenzity, které tě donutí dřít.
Detail produktuKatana Rope - korálky
Nauč se rychleji techniku a triky. Naše nejoblíbenější švihadlo z korálků a nezničitelných rukojetí při švihání skvěle drží tvar. Ideální pro začátečníky, pokročilé i pro děti.
Detail produktuZdroje článku
Kromě našich vlastních dlouholetých zkušeností se skákáním přes švihadlo čerpáme při tvorbě našich článků také z odborných studií a publikací:
- LAVAY, Barry; HORVAT, Michael. Jump rope for heart for special populations. Journal of Physical Education, Recreation & Dance, 1991, 62.3: 74-78.
- KALBFLEISCH, Susan E. Jump rope for heart: the Hong Kong model. Physical & Health Education Journal, 2002, 68.1: 38.
- 10 Jump Rope Benefits: The Unique Results of Jump Rope Training. CROSSROPE [online]. 4. 8. 2021 [cit. 2023-04-17]. Dostupné z: https://www.crossrope.com/blogs/blog/jump-rope-benefits/
- KRULL, Justin. Fascia is the Heart of the Lymphatic System. MYOFASCIAL RELEASE [online]. 26. 2: 2021 [cit. 2023-04-17]. Dostupné z: https://www.myofascialmississauga.com/blog/fascia-is-the-heart-of-the-lymphatic-system
Marek Vaněčekspoluzakladatel Švihej.cz
Teď už znáš hlavní benefity švihadla. Tak ho popadni a švihej. Samozřejmě pokud budeš potřebovat s čímkoliv poradit nebo pomoct, dej nám vědět. 🤝